User:Kuko/Hlavné správy
- Hoax o odoberaní ľudských orgánov na Ukrajine šírili na jeseň 2014 aj Hlavné správy. Článok neskôr zmazali.
Sopko patril medzi kresťanských aktivistov, v roku 2013 pomáhal v Košiciach organizovať prvý Pochod za život. V roku 2014 po vypuknutí konfliktu na Ukrajine zmenili zameranie a začali chrliť články podporujúce Putinovo Rusko. Pred voľbami 2016 intenzívne podporovali Kotlebovu ĽSNS a čiastočne aj Borisa Kollára. V poslednom čase (2018) dávajú priestor sudcovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi, ktorý chce kandidovať za prezidenta.
Intenzívne sa tiež snažia znižovať dôveru k štandardným médiám, propagovali napríklad aj aktivity Mariana Kočnera, ktorý sa snažil formou videí a rôznych klebiet diskreditovať známych novinárov.
Redakcia[edit]
“”No tak ale to je asi normálne, ňe?
|
—Odpoveď na kritiku, že čitatelia nevedia, kto články píše – že niektoré mená autorov nie sú pravé, že sú to pseudonymy. |
- Jevgenij Paľcev alias Eugen Rusnák
Rusnák alias Paľcev vychvaľuje separatistov na východnej Ukrajine, šíri alternatívne verzie o otrave agenta Skripaľa či zostrelení malajzijského boeingu nad územím Ukrajiny v roku 2014, propaguje motorkárske jazdy Nočných vlkov, ktorí fungujú ako predĺžená ruka Vladimira Putina.
Čo je podstatnejšie: ukázalo sa, že Paľcev udržiava kontakty s pracovníkmi ruskej mediálnej skupiny Rossija Segodňa (Rusko dnes), ktorú financuje Kremeľ. Na Facebooku je niekoľko fotografií, na ktorých Paľcev rokuje v priestoroch agentúry Sputnik, ktorá spadá pod túto mediálnu skupinu.[2]
januára 2018. Na návšteve Sputnika, „Pán Paľcev rokoval o nejakej spolupráci, ja som ho len sprevádzal, aby som nemusel čakať niekde na chodbe,“ opisoval Zverina okolnosti ich návštevy.
tiež v októbri 2018
Články podpísané Eugenom Rusnákom nekriticky preberajú informácie zo zdrojov blízkych Kremľu, prípadne nikým neuznanej Doneckej ľudovej republiky.
Prečítajte si len niekoľko titulkov z jeho začiatkov: „Pápež František daroval Putinovi medailu s anjelom, ktorý prináša svetu mier a spravodlivosť“, „Občania ostrovných štátov Vanuatu a Samoa sú pre EÚ dôveryhodnejší než obyvatelia Ukrajiny a Gruzínska“, „Ruské stíhačky SU-24 preleteli nad americkým torpédoborcom Ross. Torpédoborec v panike utiekol“.
Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej[edit]
- Kuciak
- keď sa v septembri 2017 Kočner telefonicky vyhrážal Jánovi Kuciakovi a jeho rodine, HS vydali článok "Kočner pohrozil presstitutovi..." (nadpis zmenili až v októbri 2019, 20 mesiacov po Kuciakovej smrti; v adrese článku je stále "presstitutovi")
- podľa Threemy bol "akcionár" Kočner
- teória tzv. sakrálnej obete
- o trestnom stíhaní Kočnera sa píše "s rovnakou zúrivou neobjektívnosťou, ako to kedysi robilo komunistické Rudé právo v prípade kulakov, buržoáznych nacionalistov a iných triednych nepriateľov režimu."
Kočnerova Threema[edit]
“”Dík aj za podporu, čo došla na účet.
|
—Róbert Sopko, šéfredaktor Hlavných správ Marianovi Kočnerovi, mafiánovi odsúdenému za falšovanie zmeniek TV Markíza a obžalovanému z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. |
“”„Čítavaš Hlavné správy? https://www.hlavnespravy.sk/ Majú 90 – 100 000 dennú čítanosť a mesačne ich číta 700 000 jednotlivcov. Zaujímavé médium. ... Od 1. 3. som tam „akcionár“. Info prosím len PRE TEBA.“
|
—píše Marian Kočner Norbertovi Bödörovi 24. februára 2018, tri dni po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej |
“”Kukni, čo som vymyslel. Zajtra k tomu vyjde komentár v Hlavných správach a na Netkách.
|
—Marian Kočner Petrovi Tóthovi cez Threemu |
“”Keď budeš mať nabudúce takú kauzu, ako je Vida, tak ho pošli za mnou a nie za žumpou. Viem dostať také informácie von simultánne cez Pravdu, Ďatla a cez Hlavné správy, dosah je rovnaký ako cez žumpu.
|
—Peter Tóth Kočnerovi |
“”A dám reklamu Hlavné správy aj na budovu Technopolu. Slniečkarov dzigne
|
—Marian Kočner |
na druhý deň článok, ktorý vyšiel na portáli datel.sk (spravuje Tóth) prebrali Hlavné správy aj Netky.sk
Ako „akcionár“ Hlavných správ sa v komunikácii s Norbertom Bödörom, synom šéfa bezpečnostnej služby Bonul Miroslava Bödöra cez aplikáciu Threema v marci 2018 označil podnikateľ Marian Kočner, v roku 2019 obvinený z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka s partnerkou. Kočnerovo vyhrážanie sa Kuciakovi Hlavné správy v roku 2017 prezentovali v článku s titulkom „Kočner pohrozil presstitutovi z Aktualít: Začnem sa zaujímať o tvojich rodičov a rodinu“. Kočnerova komunikácia vyvoláva podľa Martina Hanusa z denníka Postoj podozrenie, že „Hlavné správy minimálne od istého času nenadržiavali Kočnerovi iba z plezíru“. Redakcia Hlavných správ reagovala stanoviskom, že Kočner mal o kúpu Hlavných správ záujem, no jeho ponuky neboli akceptované.[26][27]
15. mája sa Kočner hlási u Norberta Bödöra s otázkou, či by vedel vybaviť pre Hlavné správy rozhovor s odchádzajúcim policajným prezidentom Tiborom Gašparom: „Prosím, myslíš, že by sme vedeli sľúbiť Hlavným správam exkluzívny rozhovor s kamošom pred odchodom?“ Za kamoša označujú vo svojej komunikácii práve Tibora Gašpara. Bödör odpovedá: „Myslím, že áno.“ Kočner: „Ok. Pošlú mu mailom žiadosť, tak ,prosím, mu to povedz.“[3]
Komunikácia predovšetkým dokazuje, že Kočner Hlavným správam naozaj posielal peniaze. Sopko to v minulosti popieral. V komunikácii cez WhatsApp však Kočnerovi ďakuje za peniaze a potvrdzuje, že už prišli na účet.[4]
Promo články pre Gašpara začínajú takto:
„No čo, ste s rozhovorom spokojný?“ usmiala sa na mňa sekretárka, keď som odchádzal z interview s policajným prezidentom Tiborom Gašparom. „Ale áno, mám odpovede na všetky otázky. Bol veľmi milý a ústretový,“ odpovedal som. „Áno, on je skvelý človek. Môžem to porovnávať, zažila som tu za tie roky celý rad policajných prezidentov a tento je z nich najlepší,‘ povedala, čím potvrdila aj môj dojem. Charizmatický, sympatický, usmievavý človek, z ktorého sála dobrá energia a pozitívny prístup. Takto ho vníma aj každý, s kým som sa o ňom rozprával. Ale tento človek sa stal terčom nevyberaných mediálnych útokov. Prečo? Vlastne pre nič konkrétne. Len bol zrejme v správnom čase na správnom mieste…“
Články o "presstitútoch": O mesiac neskôr v komentári o mainstreamových presstitútoch Hlavné správy písali: „Uvidíme, ako sa budú cítiť, keď Kočner dodrží svoj sľub a začne zverejňovať drobné morálne tieniky ich a ich rodinných príslušníkov. Ako budú reagovať, keď sa ich drobné morálne zvrhlosti a malé zlodejiny dostanú na verejnosť. Mali by pravdu o sebe niesť hrdinsky, keď nahádzať kopu špiny a vymyslených klamstiev na iných im nerobí problém.“
Tento naratív vydržal Hlavným správam dokonca aj po Kuciakovej vražde. Keď sa Martin Turček z Aktualít zaujímal, prečo bol Kočner v hoteli Zlatý kľúčik, ktorý je spájaný s podnikateľskou skupinou bödörovcov (a ako vieme, Kuciak sa venoval aj bödörovcom, cez rôzne väzby infiltrovaným do vedenia polície), pre našich alternatívcov bolo na tom celom najdôležitejšie, že Kočner nazval Turčeka „zahraničným agentom“.
Krátko nato zverejnili Hlavné správy iný článok, v ktorom zdôvodňovali, prečo sa nenechajú zastrašiť a ďalej budú konkrétnych novinárov označovať za „presstitútov“: „Článkov, ktoré ich z toho usvedčujú, je publikovaných habadej a dôkazy o ich kolaborácii nájdete ľahko. Najmä medzi článkami o ľuďoch, ktorí sa mediálnej šikane presstitútov začali brániť. Napríklad Harabin vysúdil vysoké odškodné. Tiež Kočner začal podávať žaloby po nedávnom prípade, keď ho prv, než dorazili inštrukcie od Toma Nicholsona o talianskej stope, označili za pravdepodobného vraha Kuciaka.“ [1]
- zverejnili osobné údaje o novinárovi Valčekovi
Prokremeľská propaganda[edit]
- Hlavné správy šírili lživú správu, že pozorovatelia OBSE potvrdili na Ukrajine nelegálne transplantačné stanice; článok po kritike vymazali (podozrenia vyvrátila aj ruská agentúra RIA), avšak opravu nikdy neuverejnili.
- V roku 2016 zrecyklovali jeden z najznámejších hoaxov o tom, že „Putin vytláča dolár zlatým rubľom“, pričom tvrdili, že Rusko ako odvetu za západné sankcie prestane robiť obchody v dolároch, čím zasadí tvrdý úder Američanom. Tento hoax šíril už dva roky predtým dezinformačný Aeronet.cz a bol medzitým vyvrátený v Denníku N aj v Topkách. Hlavné správy článok po pár dňoch v tichosti stiahli. [5]
Prvý zásadný zlom prišiel po vypuknutí konfliktu na Ukrajine, keď Hlavné správy začali zaplavovať sociálne siete článkami, ktoré preberali kremeľskú propagandu: napríklad o údajných vojnových zločinoch ukrajinských vojakov či o zostrelení malajzijského Boeingu.
- Eugen Rusnák alias rus Jevgenij Paľcev napísal článok, ktorý Hlavné správy neskôr zmazali. Steven Rockefeller: „Treba sa dohodnúť s Rusmi, inak bude vojna. Dohodnúť sa nepodarí, a preto bude tretia svetová vojna“
- „Pozorovatelia OBSE potvrdili na Ukrajine nelegálne transplantačné stanice“
- „Pentagon priznal, že imitácia útoku Su-24 na torpédoborec USA mala na jeho posádku demoralizujúci účinok“
- „Biblia sa dostala na zoznam nevhodných kníh, ktoré by mali byť odstránené z verejných knižníc. Korán nevadí“
- „Briti sú pripravení hromadne emigrovať na Sibír“
- „Občania Moldavska dali jasne najavo, že armádu USA na svojom území nechcú“
- „Osem rokov trvalo, kým vyšla pravda najavo. Na Slovensku neklamal verejnosť len tento web“
- „Fакtxeber.com: Rusko všetkých napálilo a zarobilo 20 miliárd“
- „Putin vytláča dolár zlatým rubľom“
- „Steven Rockfeller: „Treba sa dohodnúť s Rusmi, inak bude vojna. Dohodnúť sa nepodarí, a preto bude tretia svetová vojna“
Referencie[edit]
- ↑ Jakub Goda Pod falošným menom som písal hoaxy pre Hlavné správy, Denník N, 11.1.2018
- ↑ Vladimír Šnídl, Propagandu pre Hlavné správy píše Rus, ktorý sa chodí radiť do agentúry Kremľa, Denník N, 2. augusta 2016
- ↑ Martin Hanus, Threema: Kočnerove Hlavné správy, Postoj, 24.10.2019
- ↑ Tomáš Madleňák, Kočner dotoval dezinformačný portál Hlavné správy. Šéfredaktor Sopko o tom vedel a Kočnerovi písal obdivné správy, .týždeň, 12.3.2020
- ↑ Juraj Smatana, Dezinformácie – Hoaxy – Propaganda, Hlavnespravy.sk: Postupné primiešavanie jedu, 14.10.2016